Hack Trick

Projektant gry: József Dorsonczky

Szybka, ale wymagająca łamigłówka abstrakcyjna, stworzona na bazie znanej wszystkim gry kółko i krzyżyk. Wciel się w hakera, który usiłuje odgadnąć tajne hasło, zanim zrobią to przeciwnicy. Myśl logicznie, kombinuj, spróbuj przechytrzyć oponentów i włam się do systemu jako pierwszy!

Kto zostanie cyberprzestępcą?

Gra skierowana jest do osób powyżej 10 roku życia. Hack Trick najlepiej sprawdza się podczas rozgrywki dwuosobowej, ale posiada także warianty dla trzech lub czterech graczy. Doskonale zda egzamin jako tzw. filler, czyli krótki przerywnik między cięższymi tytułami (całość zajmie około 20-25 minut). To świetna propozycja dla początkujących graczy - czerpie z popularnej mechaniki, która została urozmaicona i wzbogacona o nowe rozwiązania.

Od czego zacząć hakowanie?

Z kilku kart konstruujemy planszę. Powierzchnia przeznaczona do grania to dziewięć okienek (w konfiguracji 3 x 3) oznaczonych numerami. Suma cyfr w każdej kolumnie, wierszu i po przekątnej to 15. Dzięki takiemu systemowi gra zachowuje pożądany balans. Wśród zasobów znajduje się 18 kart z cyframi (od 0 do 5). Trafią one do stosu dobierania lub na rękę hakera. Gracz dysponuje ponadto zestawem osobistych, drewnianych znaczników (rączek) w danym kolorze. Dodatkowe elementy to okrągłe znaczniki punktacji oraz karty programowania – te ostatnie przydadzą się, gdy wybierzemy zaawansowany tryb gry.

Jak to wszystko działa?

Cel: zapełnić trzema rączkami (we własnym kolorze) jeden wiersz lub kolumnę / ustawić je po przekątnej (na skos) / ulokować trzy znaczniki w pojedynczym okienku. Jeśli nam się to uda – otrzymujemy punkt, po czym rozpoczyna się kolejna partia. Zdobycie przez któregoś z graczy pięciu punktów oznacza koniec gry. Przebieg starcia zależy głównie od zarządzania kartami zawierającymi numerki. Hakerzy wykładają je naprzemiennie, konstruując ciąg. Suma cyfr z karty przez nas zagranej oraz ostatniej, jaka znajdowała się na stole przed nią, wskazuje okienko kwadratu, na którym kładziemy swój znacznik. Zamiast zagrania karty z ręki możemy dobrać nową, z odpowiedniego stosu (limit trzymanych w dłoniach kart to 4). Zbyt proste? Kilka specjalnych reguł czyni rozgrywkę pełną zwrotów akcji…

Skąd w Hack Tricku tyle dynamiki?

Mechanika gry pozwala na zastosowanie wielu sztuczek. Na samym początku odrzucane (i ujawniane) są dwie karty z głównej talii (dowiadujemy się, że odpadły np. dwójka i czwórka). Po wyłożeniu karty startowej – gracze obowiązkowo podają sumę numerów z kart na ręce. Dwie powyższe informacje pomagają wywnioskować, jakie karty może posiadać oponent. Kiedy ulokujemy swój znacznik na polu, na którym leżała już rączka przeciwnika – zgarniamy ją do swojej puli, a później mamy prawo wykorzystać ten znacznik do uzyskania informacji o aktualnej sumie cyfr z kart współgracza. Przedstawione możliwości to wciąż nie wszystkie opcje dostępne dla hakerów!

Hack Trick to lekka, a jednocześnie niebanalna gra karciano-abstrakcyjna. Zapewni mnóstwo frajdy z główkowania, zabraknie w niej za to monotonii i powtarzalności. W trakcie rozgrywki trzeba wykazać się sprytem i umiejętnością przewidywania ruchów przeciwnika. Niepozorne, małe opakowanie bez problemu zmieści się w kieszeni lub torebce.