Wyrocznia Delficka
(The Oracle of Delphi)

Projektant gry: Stefan Feld

Mieszkańcom starożytnej Grecji wydawało się, że złożenie wizyty na Olimpie to nierealne marzenie. Wyrozumiały Zeus przemyślał jednak sprawę i postanowił zaprosić jednego śmiertelnika do swojego królestwa. W grze niemieckiego autora wcielimy się w uczestników wyjątkowego konkursu. Osoba, która odniesie zwycięstwo, odwiedzi bogów w ich krainie. Wszelkich niezbędnych wskazówek na bieżąco udzielać nam będzie tytułowa Wyrocznia Delficka.

Kto zostanie podróżnikiem?

Zawody zorganizowane przez Zeusa opierają się na pływaniu statkiem w obrębie obszernego archipelagu (od wyspy do wyspy) i realizowaniu nieprzeciętnych zadań. W grze na pewno wykorzystamy umiejętność metodycznego planowania kolejnych ruchów, to zatem dobra opcja dla miłośników przygotowywania strategii. Grupę docelową stanowią głównie zaawansowani i średnio-zaawansowani gracze w wieku powyżej 12 lat. W rozgrywce udział wezmą dwie, trzy lub cztery osoby, a jedna partia potrwa od 60 do 100 minut.

Szczodre prezenty od Zeusa

Mnogość elementów umieszczonych w opakowaniu wprawia w zachwyt. W pudełku znajdziemy między innymi 12 kafli potrzebnych do złożenia modułowej planszy, indywidualne planszetki dla graczy, karty (ran, wyroczni, ekwipunku, towarzyszy), trzy rodzaje kości oraz wiele kafelków, znaczników i żetonów – łącznie ponad 300 części! Rozgrywkę rozpoczynamy od zmontowania planszy głównej (mapy Morza Egejskiego wraz z wysepkami), ulokowania na niej różnych znaczników – zwracając uwagę na ich liczbę i kolory. Wszyscy gracze pobierają także własne zestawy elementów (np. planszetkę, drewniany statek, trzy kości wyroczni) oraz otrzymują po kilka żetonów łaski.

Ahoj, morska przygodo!

Partię wygra ten śmiałek, który jako pierwszy wykona dwanaście zadań i poinformuje o tym Zeusa. W trakcie rozgrywki każdy z graczy powinien złożyć trzy dary w świątyniach, zbudować trzy kapliczki, wnieść trzy monumenty oraz zgładzić trzy potwory. Wyniki na kościach wyroczni stanowią podstawę do zaplanowania ruchów w następnej turze (zgłaszamy się do Wyroczni Delfickiej i dostajemy stosowne rady dotyczące wojaży). Na sześciu ściankach kości rozmieszczono po jednym symbolu (literze greckiej), któremu odpowiada określona barwa. Symbole i ich kolory ściśle odnoszą się do konkretnych oznaczeń na planszy głównej, jednak nie zawężają (bezpośrednio) kręgu możliwych do wykonania akcji. Runda składa się z tur graczy, a każda tura dzieli się na trzy fazy. Podczas pierwszego etapu należy sprawdzić stan kart ran, których systematycznie nam przybywa (czasem konieczna bywa regeneracja - utrata kolejki). Kluczowe akcje dostępne w fazie drugiej to: poruszenie statku (maksymalnie o trzy pola) / walka z potworem / odkrycie nowej wyspy / zbudowanie kapliczki / załadowanie na pokład daru lub posągu / złożenie daru w świątyni / postawienie pomnika. To, jakie działania możemy podjąć, zależy od symbolu wyrzuconego na kostce wyroczni. Co to znaczy? Jeśli dysponujemy niebieskim symbolem, mamy szansę: przemieścić statek kończąc na niebieskim polu, załadować na pokład niebieski dar, stoczyć bój z niebieskim potworem itd. Ostatni etap tury to konsultacja za kapłanką Pytią, czyli ponowny rzut barwnymi kostkami.

Co oferuje nam Wyrocznia?

W Wyroczni Delfickiej wszelkie mechanizmy tworzą całość, która funkcjonuje niczym szwajcarski zegarek. Do wygranej dochodzimy małymi kroczkami, konsekwentnie realizując założone cele, co spodoba się entuzjastom długofalowego planowania i podejmowania decyzji. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość modyfikowania wyników na kościach wyroczni za pomocą żetonów łaski – w ten sposób zmniejszono losowość gry. Choć tytuł bez wątpienia kwalifikuje się do gier typu euro, próżno szukać w nim punktów zwycięstwa, które gromadzilibyśmy przez całą rozgrywkę. Po zrealizowaniu każdej misji – zyskujemy bonus ułatwiający dalszą podróż (np. kartę ekwipunku w zamian za zgładzenie stwora). Gracze biorą udział w emocjonującym wyścigu!

Mnóstwo dostępnych kombinacji ruchów i jeden cel - wykonać wszystkie polecenia Zeusa. Obmyślenie optymalnej strategii stanowi nie lada wyzwanie, a subtelna dawka interakcji między graczami wzbogaci rozgrywkę. Wyrocznia Delficka to obowiązkowa pozycja dla fanów gier taktycznych o średnim stopniu ciężkości.